polska archeologia 2010


Najbardziej spektakularnym sukcesem Polaków zakończyły się tegoroczne wykopaliska w Risan w Czarnogórze, gdzie misja Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego odnalazła jeden z największych dotąd znanych skarbów antycznych w postaci dzbana wypełnionego monetami wykonanymi ze srebra i złota. Liczba monet wyniosła prawie 5 tys. Rangę odkrycia podnosi fakt, że po raz pierwszy zlokalizowano tak dużo monet różnych serii, wcześniej nieznanych numizmatykom i dotyczących nieznanego wcześniej króla iliryjskiego.
Poważne zmiany nastąpiły na archeologicznej mapie Polski - odkryto pierwsze znane szczątki człowieka neandertalskiego. Znalazł je dr Mikołaj Urbanowski w Jaskini Stajnia. Cofnięto zdecydowanie również datę pierwszego znanego pochówku na obecnych terenach Polski - badania w jednej z jaskiń w okolicy Krakowa (Jaskinia Borsuka) prowadzili dr Jarosław Wilczyński i dr hab. Piotr Wojtal ...

czytaj dalej


największe odkrycia

2010Najpopularniejsze czasopismo archeologiczne na świecie – amerykański dwumiesięcznik „Archaeology” – opublikowało listę 10 największych odkryć archeologicznych ogłoszonych w tym roku. Redakcja magazynu wskazała również jedno bardzo istotne jej zdaniem „ododkrycie” (undiscovery). Zwyczajowo już zwycięska „10” prezentowana jest w kolejności losowej.
Grobowiec Hekatomnosa
W ruinach starożytnej Mylasy rabusie natrafili na grób Hekatomnosa.

czytaj dalej
historia

archeologiiJuż w starożytności ludzie podejmowali prace, które w naszym obecnym pojęciu można zaklasyfikować jako archeologiczne. W większości przypadków były to działania mające na celu pozyskanie przedmiotów mających konkretną wartość materialną, magiczną bądź też artystyczną. Proceder rozkopywania starych nekropolii i rabowania darów składanych wraz ze zmarłymi do grobu ma starożytny rodowód i uprawiany był z dużym powodzeniem mimo gróźb surowych kar; na przykład w Egipcie rabusie grobów karani byli śmiercią. Innym motywem naruszania spokoju zmarłych była chęć zdobycia określonych przedmiotów lub nawet samych szczątków ludzkich.

czytaj dalejpierwowzór

Nautiliusa

w internecie


Łódź podwodną z czasów amerykańskiej wojny secesyjnej odnaleziono na wybrzeżu Panamy. Zdaniem odkrywcy, jednostka o nietypowej budowie prawdopodobnie była pierwowzorem słynnego "Nautilusa" - podwodnej jednostki z kart "20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi" Juliusza Verne - informuje serwis "The Guardian". Łódź podwodną "Explorer", zbudowaną w okresie amerykańskiej wojny secesyjnej, odnalazł w trakcie ostatnich badań na wybrzeżu Panamy brytyjski poszukiwacz podwodnych zabytków i wraków.

czytaj dalej


góra  strony...

Dorota Kuryło