Heraklejon


Takie badania są marzeniem tysięcy archeologów, ale udają się nielicznym. Pod wodami Zatoki Abu Kir znajduje się egipski port zatopiony ponad tysiąc lat temu. Na dnie leżą niezliczone dzieła sztuki, wyroby ze złota i dziesiątki wraków. Egipski port, który Grecy zwali Heraklejonem, przez setki lat był nieuchwytny. Wspominali o nim co prawda Herodot i Strabon, ale zachowały się też opowieści, że miasto mieli odwiedzić Herakles oraz Parys z Heleną Trojańską. Heraklejon wydawał się więc bardziej miejscem z legend niż rzeczywistym miastem. Tym bardziej, że nigdzie nie było żadnych śladów tego wielkiego portu, który miał znajdować się niedaleko Kanopos w zachodniej części Delty Nilu. Wszystko zmieniło się w 2000 r. dzięki poszukiwaniom francuskich okrętów wojennych, które w 1798 r. zatopiła w Zatoce Abu Kir angielska flota Horatia Nelsona.

czytaj dalej
największe

odkryciaArcheologia podwodna jest tą dziedziną nauki, która pozwala nam się poruszać zarówno w tajemniczym podwodnym świecie, jak i w przestrzeni sprzed wieków, czy nawet tysięcy lat. Wyniki badań czasami bywają ciekawe, fascynujące a czasem zaskakujące. Właśnie takiego zaskakującego odkrycia niedawno dokonali archeolodzy morscy z Hampshire and Wight Trust for Maritime Archeology (HWTMA). Pomiędzy Europą a Wielką Brytanią, na obszarze dzisiejszego Kanału La Manche na głębokości poniżej 11 m. odkryli liczące sobie 8 tys. lat narzędzia krzemienne i nienaruszone materiały organiczne (żołędzie, węgiel drzewny, świadomie obrobione kawałki drewna).

czytaj dalej
kraina

MuOd czasum do czasu do czasu docierają do nas sensacyjne informacje o odnalezieniu podwodnego miasta, zatopionych pozostałości po zaginionych, mitycznych cywilizacjach. Najczęściej "ruiny" okazują się być naturalnymi geologicznymi tworami. Ale od czasu do czasu powstaje spór pomiędzy sceptykami a naukowcami szczerze przeświadczonymi o autentyczności odkryć. Właśnie do tych "pewnych" zalicza się japoński archeolog Masaaki Kimura z Uniwersytetu Rjukju na Okinawie, a jego obiektem szczególnego zainteresowania jest odkryte w okolicach wyspy Jonagumi podwodne starożytne miasto. Masaaka Kimura twierdzi, iż jest to część zaginionej cywilizacji Mu.

czytaj dalejpierwowzór

Nautiliusa

w internecie


Łódź podwodną z czasów amerykańskiej wojny secesyjnej odnaleziono na wybrzeżu Panamy. Zdaniem odkrywcy, jednostka o nietypowej budowie prawdopodobnie była pierwowzorem słynnego "Nautilusa" - podwodnej jednostki z kart "20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi" Juliusza Verne - informuje serwis "The Guardian". Łódź podwodną "Explorer", zbudowaną w okresie amerykańskiej wojny secesyjnej, odnalazł w trakcie ostatnich badań na wybrzeżu Panamy brytyjski poszukiwacz podwodnych zabytków i wraków.

czytaj dalej


góra  strony...

Dorota Kuryło