średniowieczny gród w Giecznie


Wiadomo było, że kiedyś istniał. Do tej pory jednak nikt nie potrafił wskazać dokładnego miejsca, ani opowiedzieć, jak wyglądał. Dzięki metodzie lotniczego skanowania laserowego archeolodzy odkryli w Giecznie (woj. łódzkie) relikty siedziby rycerskiej z XIV wieku. "Badania wykopaliskowe w pełni potwierdziły obecność rycerskiej siedziby obronnej z okresu późnego średniowiecza. Okazało się, że dzięki analizie danych pochodzących ze skanowania laserowego z powietrza, udało się nam odkryć nieznany wcześniej obiekt obronny o znacznych walorach poznawczych” – mówi dr Jerzy Sikora z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego (UŁ). Zdaniem badacza uwagę zwraca przede wszystkim doskonale zachowana fosa wraz z drewnianymi konstrukcjami obronnymi oraz cennymi, rzadko odkrywanymi zabytkami. Gieczno to dzisiaj niewielka miejscowość położona w gminie Zgierz, około 25 km na północny wschód od Łodzi. Najstarszym zabytkiem jest drewniany, późnobarokowy kościół, stojący na miejscu starszej, świątyni o średniowiecznej metryce oraz ruiny murowanego dworu. Jednak dzięki zachowanym dokumentom historycy wiedzą, że Gieczno istniało co najmniej od połowy XIV wieku

czytaj dalejMust Farm
Najcenniejszymi dla archeologów są miejsca porzucone w pośpiechu np. z powodu kataklizmu. Ludzie bowiem uciekając w pośpiechu nie burzą domów i nie zabierają wszystkich rzeczy. Natrafiając na takie miejsca, można się najwięcej dowiedzieć o minionych epokach, dawnych ludziach i ich życiu. Podobnie było z Pompejami we Włoszech, Ceren w Salwadorze i wieloma innymi słynnymi stanowiskami.

czytaj dalej
Pierwsze datowanie


wikińskiej fortecy


Datowanie radiowęglowe i nowe ustalenia wzmacniają tezę, że gród, którego pozostałości odkryto w tym roku na wyspie Zelandia, jest jedną z okrągłych fortec króla Danii Haralda Sinozębego. Grody typu Trelleborg budowano w Danii i Skanii (dziś południowa Szwecja, w średniowieczu część Danii) około 980 r. za panowania króla Haralda Sinozębego. Ich najbardziej charakterystyczną cechą są wały na planie prawie idealnego koła. Pierwszym przebadanym grodem tego typu był świetnie zachowany Trelleborg niedaleko Slagelse w zachodniej części wyspy Zelandia (na której leży Kopenhaga).

czytaj dalejŚwiątynia

Hatszepsut

w internecie


W internecie odbyła się premiera strony Polsko-Egipskiej Archeologicznej i Konserwatorskiej Misji w Świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari. To jeden ze sztandarowych projektów Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej im. K. Michałowskiego UW na terenie Egiptu. Jak informują redaktorzy strony, jest ona skierowana zarówno do tych, którzy zainteresowani są działalnością samej misji, jak i do tych, którzy chcieliby się dowiedzieć czegoś o świątyni Hatszepsut.

czytaj dalej


góra  strony...

Dorota Kuryło