echo narodzin

pierwszych gwiazdAstronomom udało się "cofnąć" do ok. 180 milionów lat po Wielkim Wybuchu i po raz pierwszy wykryć sygnał pochodzący od pierwszych gwiazd powstałych we Wszechświecie. Udało się to dzięki obserwacji wodoru, pochłaniającego część pierwotnego światła. Okazuje się, że wodór wypełniający wczesny Wszechświat był zimniejszy, niż do tej pory przypuszczano - prawdopodobnie za sprawą wpływu ciemnej materii.


czytaj dalejzwiązki organiczne w kosmosie


Często przewija się temat poszukiwania życia pozaziemskiego, jak również temat pochodzenia życia na Ziemi. Istnieją dwie teorie: abiogeneza (zakłada, że życie na Ziemi powstało z materii nieożywionej) i panspermia (zakłada, że życie na Ziemię przybyło z kosmosu wraz z meteorytami, kometami i planetoidami), która moim osobistym zdaniem jest bardziej prawdopodobna. Przy założeniach pansmerii istotne staje się poszukiwanie źródeł życia w przestrzeni kosmicznej. Jak wiadomo, podstawą życia jest węgiel i woda.

czytaj dalejodgłosy obcych


Co jakiś czas w mediach słyszymy o dziwnych, niewyjaśnionych zjawiskach, czy wręcz "odgłosach" płynących do nas z kosmosu. Fakt, że owe zjawiska są czymś niespotykanym i że nie potrafimy ich logicznie wyjaśnić, kieruje nasze myśli na życzeniowe ścieżki tłumaczeń. Od dawna zastanawiamy się, czy jesteśmy sami, wyjątkowi, jedyni w kosmosie, czy też życie jest czymś powszechnym gdzieś w towarzystwie miliardów gwiazd.

czytaj dalejgalaktyczny kanibalizm


Gdy spoglądasz na nocne niebo widzisz smugę rozświetlonych gwiazd. To nasza galaktyka - Droga Mleczna - nasz kosmiczny dom. Dlaczego właśnie Droga Mleczna? Ludzie od zawsze byli oczarowani nocnym niebem - o ile musiało być piękniejsze np. dwa tysiące lat temu, gdy w obserwacjach nie przeszkadzało "nasze" światło - blask miast, który można obserwować nawet z kosmosu i porównywać aglomeracje "po ciemnej stronie Ziemi" z rozgwieżdżonym niebem.

czytaj dalej

góra  strony...

Dorota Kuryło