echo narodzin

pierwszych gwiazdAstronomom udało się "cofnąć" do ok. 180 milionów lat po Wielkim Wybuchu i po raz pierwszy wykryć sygnał pochodzący od pierwszych gwiazd powstałych we Wszechświecie. Udało się to dzięki obserwacji wodoru, pochłaniającego część pierwotnego światła. Okazuje się, że wodór wypełniający wczesny Wszechświat był zimniejszy, niż do tej pory przypuszczano - prawdopodobnie za sprawą wpływu ciemnej materii.


czytaj dalej
związki organiczne w kosmosie

Często przewija się temat poszukiwania życia pozaziemskiego, jak również temat pochodzenia życia na Ziemi. Istnieją dwie teorie: abiogeneza (zakłada, że życie na Ziemi powstało z materii nieożywionej) i panspermia (zakłada, że życie na Ziemię przybyło z kosmosu wraz z meteorytami, kometami i planetoidami), która moim osobistym zdaniem jest bardziej prawdopodobna. Przy założeniach pansmerii istotne staje się poszukiwanie źródeł życia w przestrzeni kosmicznej. Jak wiadomo, podstawą życia jest węgiel i woda.

czytaj dalejodgłosy obcych


Co jakiś czas w mediach słyszymy o dziwnych, niewyjaśnionych zjawiskach, czy wręcz "odgłosach" płynących do nas z kosmosu. Fakt, że owe zjawiska są czymś niespotykanym i że nie potrafimy ich logicznie wyjaśnić, kieruje nasze myśli na życzeniowe ścieżki tłumaczeń. Od dawna zastanawiamy się, czy jesteśmy sami, wyjątkowi, jedyni w kosmosie, czy też życie jest czymś powszechnym gdzieś w towarzystwie miliardów gwiazd.

czytaj dalej
ASASSN 14liW 2014r. zarejestrowano na Ziemi erupcję w promieniowaniu optycznym, ultrafioletowym i rentgenowskim, co było efektem zderzenia sprzed 290 mln lat, a ściślej mówiąc, intensywnych pływów rozrywających gwiazdę podobną do Słońca, znajdującą się zbyt blisko centralnej czarnej dziury w swojej galaktyce.
Wykorzystując obserwacje z satelity Swift naukowcy stworzyli mapę różnic długości fal ASASSN-14li, gdy cząstki gwiazdy okrążały czarną dziurę. Zaobserwowane zmiany w promieniowaniu rentgenowskim wystąpiły ok. miesiąc po zmianach w świetle widzialnym i UV, co skłania naukowców do przypuszczenia, że promieniowanie optyczne i UV zostało wyemitowane z dala od czarnej dziury, w miejscu, gdzie zderzyły się ze sobą eliptyczne strumienie orbitującej materii.


czytaj dalej

góra  strony...

Dorota Kuryło