najciekawsze zjawiska

2018 roku


Co ciekawego czeka nas na niebie w 2018 roku? O to, czy warto spoglądać w niebo, nikogo nie trzeba pytać. Dotychczasowe obserwacje i to, co możemy dostrzec i coraz lepiej rozumieć zdecydowanie podważają sens takiego pytania. A co nam przyniesie dopiero co rozpoczęty rok? Trochę atrakcji będzie i to nie tylko zjawisk naturalnych, bo swoją porcję niespodzianek szykuje również NASA.
A zatem co i kiedy warto obserwować?
31 Stycznia - Niebieski Księżyc Jest to określenie drugiej pełni Księżyca w ciągu jednego miesiąca. Zjawisko rzadkie, występujące raz na 2 - 3 lata.


czytaj dalej
deszcz meteorytówZ przeprowadzonych obserwacji i badań wynika, że odkryta dziesięć lat temu kometa 209P/LINEAR w maju zbliży się do Ziemi. 24 maja odległość komety od Ziemi ma wynieść zaledwie 0,05 jednostek astronomicznych, czyli 7,4 miliona kilometrów. Cząstki pyłu z warkocza komety przy wejściu w atmosferę spłoną, powodując zjawisko tzw. "spadających gwiazd". Eksperci przewidują, że intensywność deszczu meteorów może osiągać nawet 400 meteorów na godzinę, co w porównaniu z ubiegłoroczną największą intensywnością Perseidy na poziomie od 100 do 120 meteorów na godzinę, daje wyobrażenie o skali zjawiska.

czytaj dalejpółcieniowe

zaćmienie Księżyca


Już dzisiejszej nocy, tj. nocy z dnia 18 na 19 października 2013r. będziemy mogli obserwować częściowe półcieniowe zaćmienie Księżyca. Jest to jedno z najmniej spektakularnych zaćmień, niemniej jednak warte obserwacji. Do półcieniowego zaćmienia Księżyca dochodzi wówczas, gdy znajduje się on w półcieniu naszej planety i dochodzi do niego jedynie część światła słonecznego. Dochodzi wówczas do osłabienia blasku Księżyca. W Polsce najbliższe takie zaćmienie będzie można obserwować od początku do końca jego trwania, tj. od godz. 21:51 naszego czasu 18 października, do 19 października do godz. 3:50.

czytaj dalejczarna dziura

rozrywa planetę


Po raz pierwszy w historii zaobserwowano jak czarna dziura rozrywa ogromną planetę z grupy super-Jowiszy lub niewielką gwiazdę typu biały karzeł.
W roku 2011 naukowcy badali jedną z galaktyk, gdy w polu widzenia zauważyli błysk promieniowania rentgenowskiego pochodzący z innego obiektu. Udało się zidentyfikować jego źródło jako galaktykę NGC 4845, odległą o 47 milionów lat świetlnych od Ziemi. Galaktyka ta nigdy wcześniej nie była obserwowana w zakresie wysokich energii.

czytaj dalej

góra  strony...

Dorota Kuryło