tajemnice kosmosuobserwacja Merkurego w lutym 2013Luty to dobry czas dla miłośników astronomii na obserwacje Merkurego, Jowisza i Saturna. Dodatkowo wciąż dobrze widać przez lornetkę planetę karłowatą Ceres i planetoidę Westę.
W lutym zaczynamy już wyraźnie odczuwać wydłużenie się dnia, którego w tym miesiącu przybywa prawie dwie godziny. W Warszawie 1 lutego Słońce wzeszło o godz. 7.16, a zajdzie o godz. 16.24. Natomiast 28 lutego wschód Słońca wypada o godz. 6.24, a zachód o godz. 17.14. Pełnia Księżyca w tym miesiącu będzie miała miejsce 25 lutego o godz. 21.26. Najbliżej Ziemi Srebrny Glob znajdzie się 7 lutego o godz. 13.10, a najdalej 19 lutego o godz. 7.31. W ciągu najbliższych 28 dni dojdzie do kilku efektownych koniunkcji Księżyca z jasnymi gwiazdami i planetami. Już 2 lutego Srebrny Glob przejdzie 19 minut kątowych od Spiki, 3 lutego ponad 3 stopnie od Saturna, 18 lutego niespełna 1 stopień od Jowisza i jeszcze tego samego dnia niespełna 4 stopnie od Aldebarana.
Luty to również dobry czas na wieczorne obserwacje Merkurego. Jest to najbliższa Słońcu planeta. Na niebie nie oddala się on od naszej dziennej gwiazdy na więcej niż 28 stopni, a przez to warunki do jego obserwacji są zawsze trudne, dlatego warto skorzystać z nadarzającej się okazji do obserwacji tego obiektu. Merkurego można zacząć wypatrywać już od około 10 lutego, a najlepiej widoczny będzie około 18 lutego. Wtedy, niespełna godzinę po zachodzie Słońca, planeta zaświeci kilka stopni nad zachodnim horyzontem.
- Lepsze warunki do wieczornych obserwacji Merkurego w tym roku już nie wystąpią. Warto jednak nadmienić, że niewiele gorsze będziemy mieli w okolicach 6 czerwca - zauważył dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Wenus, Mars, Uran i Neptun znajdują się na sferze niebieskiej blisko Słońca i ich obserwacje w lutym są niemożliwe lub bardzo trudne. Choć sezon na obserwacje Jowisza powoli się kończy, największą planetę Układu Słonecznego wciąż można oglądać w konstelacji Byka podczas pierwszej połowy nocy. Dla odmiany w drugiej połowie nocy można dojrzeć Saturna, świecącego na granicy konstelacji Panny i Wagi.
W lutym wciąż można podziwiać planetę karłowatą Ceres i planetoidę Westę. Oba obiekty znajdują się w gwiazdozbiorze Byka. W lutym nie ma niestety żadnego dużego roju meteorów. W połowie miesiąca pojawiają się tylko pierwsze meteory ze słabego roju Delta Leonidów. Swoje maksimum osiągają 25 lutego, a aktywność skończą 10 marca.
góra  strony...

Dorota Kuryło