tajemnice kosmosunajdokładniejsze obserwacje w historii astronomii

Międzynarodowy zespół astronomów przeprowadził obserwację centrum jasnego kwazara 3C 279, który zawiera supermasywną czarną dziurę o masie około miliarda razy większej niż masa Słońca. Kwazar położony jest w gwiazdozbiorze Panny w odległości ponad 5 miliardów lat świetlnych od naszego Układu Słonecznego.
Obserwacje wykonano, łącząc po raz pierwszy teleskopAtcama Pathfinder Experiment (APEX) z Submilimeter Array (SMA) na Hawajach (USA) oraz Submilimeter Telescope (SMT) w Arizonie (USA). Teleskopy zostały połączone przy wykorzystaniu techniki znanej jakointerferometria wielkobazowa (WLBI – Verry Long Baseline Interferometry). Dzięki temu uzyskano rozdzielczość kątową 28 mikrosekund łuku. Odpowiada to zdolności rozróżnienia szczegółów dwa miliony razy większej niż zdolność ludzkiego oka.
W ten sposób astronomom udało się wykonać najdokładniejsze w historii bezpoiśrednie obserwacje centrum odległej galaktyki. W przypadku kwazara 3C 279 naukowcy byli w stanie zbadać szczegóły w skali mniejszej niż rok świetlny.
Przeprowadzone obserwacje stanowią znaczący krok w kierunku obrazowania supermasywnych czarnych dziur. W niedalekiej przyszłości planowane jest połączenie w ten sposób większej liczby teleskopów, aby utworzyć „Teleskop Horyzontu Zdarzeń” (Event Horizon Telescope). Będzie on w stanie uzyskać obraz cienia czarnej dziury w centrum Drogi Mlecznej, a także w innych bliskich galaktykach. Cień to ciemniejszy obszar, widoczny na jaśniejszym tle. Jest on wynikiem ugięcia światła przez czarną dziurę i może być dowodem na istnienie horyzontu zdarzeń czarnej dziury – granicy, z której nawet światło nie jest w stanie uciec.
góra  strony...

Dorota Kuryło