tajemnice kosmosunajstarsza galaktykaKosmiczny teleskop Hubble'a odnalazł najodleglejszą, a zarazem najstarszą galaktykę we wszechświecie. Światło obiektu podróżowało do nas 13.2 miliarda lat, czyli o 150 milionów lat dłużej od dotychczasowego rekordzisty. A przypomnijmy, że wiek wszechświata jest szacowany na 13,7 miliarda lat. Jak podaje pismo "Nature", zaobserwowany układ gwiazd powstał 480 mln lat po Wielkim Wybuchu.Naukowcy z USA, Szwajcarii i Holandii wykorzystali podczas swoich obserwacji nową kamerę szerokiego pola WFC3 (Wide Field Camera), którą zainstalowano na teleskopie w maju 2009 roku.
Badając odległość obiektów astronomowie kierowali się tzw. przesunięciem ku czerwieni (zmiana położenia linii widmowych w widmach elektromagnetycznych odległych obiektów astronomicznych). W tym przypadku jego wartość odkrytej galaktyki UDFj-39546824 wynosiła 10,3.
Z zaskoczeniem przyjęto również fakt, iż galaktyka ta jest dużo mniejsza niż powstały wiele później. Jak zauważają astronomowie, jest ona około 100 razy mniejsza niż nasza Droga Mleczna.
Garth Illingworth, profesor astronomii i astrofizyki z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Cruz z zapałem komentuje: "Cofnęliśmy się w czasie i bardzo zbliżyliśmy się do pierwszych galaktyk, które, jak przypuszczamy, utworzyły się około 200 - 300 mln lat po Wielkim Wybuchu"
Odkrycia te sugerują, że galaktyki przeszły istotne zmiany w okresie od 480 do 650 mln lat po Wielkim Wybuchu. W ciągu tych 170 mln lat liczba nowo powstałych gwiazd zwiększyła się dziesięciokrotnie.
Illingworth zauważa, iż: "To zdumiewający wzrost w tak krótkim czasie; zaledwie jeden procent obecnego wieku Wszechświata". Naukowcy zapewniają, że istnieją jeszcze starsze galaktyki, jednak ich odkrycie będzie możliwe dopiero przy pomocy sprzętu nowej generacji. Nowy Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba ma zostać wyniesiony na orbitę już niedługo, bo w 2014 roku.
góra  strony...

Dorota Kuryło