tajemnice kosmosunajciekawsze zjawiska 2018 rokuCo ciekawego czeka nas na niebie w 2018 roku? O to, czy warto spoglądać w niebo, nikogo nie trzeba pytać. Dotychczasowe obserwacje i to, co możemy dostrzec i coraz lepiej rozumieć zdecydowanie podważają sens takiego pytania. A co nam przyniesie dopiero co rozpoczęty rok? Trochę atrakcji będzie i to nie tylko zjawisk naturalnych, bo swoją porcję niespodzianek szykuje również NASA.
A zatem co i kiedy warto obserwować?

31 Stycznia - Niebieski Księżyc
Jest to określenie drugiej pełni Księżyca w ciągu jednego miesiąca. Zjawisko rzadkie, występujące raz na 2 - 3 lata. Tegoroczna niebieska pełnia będzie jednak po dwakroć wyjątkowa – nałoży się na nią bowiem całkowite zaćmienie Księżyca (a w zasadzie Superksiężyca). Czegoś takiego nie widzieliśmy na niebie od 150 lat.
Nazwa jednak jest o tyle mylna, że tak naprawdę nie ma związku z kolorem Księżyca, a jedynie ma na celu zwrócenia uwagi na to wyjątkowe zjawisko.

20 marca – start projektu TESS
Na taką datę przewidywane jest uruchomienie projektu TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite). NASA planuje wystartować z misją teleskopu szukającego nowych planet oddalonych o setki lat świetlnych. (Mamy nadzieję, że będzie to pomyślna misja)

22 kwietnia – rój Lirydów
Od połowy kwietnia będziemy mogli obserwować na nocnym niebie Lirydy, których maksimum przewidywane jest nha 22 kwietnia, Nie będzie to jednak zjawisko setek spadających gwiazd - w tym przypadku trzeba się uzbroić w cierpliwość, ponieważ przez godzinę będziemy mogli zaobserwować zaledwie kilkanaście zdarzeń.

5 maja – początek misji Mars InSight
Sonda InSight zbada powierzchnię Marsa. Za pomocą narzędzi sejsmicznych naukowcy będą chcieli poznać procesy kształtujące skaliste planety. Na Czerwonej Planecie sonda ma wylądować w listopadzie. Również możesz stać się częścią tej misji - jeśli tylko odpowiednio wcześnie podałeś NASA swoje imię i nazwisko – chip z twoimi danymi znajdzie się na statku i będziesz mógł pochwalić się, że twoje personalia znalazły się na Marsie.

27 lipca – całkowite zaćmienie Księżyca
Cytując klasyka - "nastanie ciemność". Lipcowe centralne zaćmienie Księżyca będzie czymś, czego nie widzieliśmy na niebie od 2011 roku. 27 lipca zaobserwujemy całkowite zaćmienie naszego satelity i chociaż największych wizualnych wrażeń mogą spodziewać się mieszkańcy wschodniej Afryki i Azji centralnej, to w Polsce również zobaczymy sporo.

29 lipca – 60. urodziny NASA
Rocznica założenia agencji. Nie wiadomo, co NASA przygotuje z okazji swojego święta, ale nie będzie to jeszcze wysłanie ludzi na Marsa.

31 lipca – Start sondy Parker Solar Probe

W tym roku lipiec już nie tylko z racji temperatur panujących w naszym rejonie globu będzie gorący. W ramach misji realizowanego w programu Living with a Star, sonda Parker Solar Probe, jak sama nazwa wskazuje, ma wykonać pomiary bezpośrednio wewnątrz korony słonecznej.

12 sierpnia – Perseidy
Tradycyjnie jak co roku podczas wakacji niebo zostanie usiane perseidami. Są to drobiny pozostawione w przestrzeni przez kometę Swift-Tuttle, przez które będzie przedzierać się nasza planeta. Dzięki temu na naszym niebie będziemy mogli oglądać rój meteorytów. Przy dobrej pogodzie zobaczymy ich nawet 50 w ciągu godziny!

1 października – start misji BepiColombo na Merkurego
Wyznaczona data rozpoczęcia wspólnej misji kosmicznej agencji ESA i JAXA, która ma dotrzeć na powierzchnię Merkurego za siedem lat. Sonda wykona mapy całego globu, jednym z celów misji jest również wykrycie lodu wodnego w kraterach na jego powierzchni.

21 października – Orionidy
Na niebie kilkukrotnie w ciągu roku mamy możliwość obserwowania niesamowitego zjawiska, jakim niewątpliwie są "deszcze spadających gwiazd". Orionidy to skalne odłamki, jakie pozostały po przejściu Komety Halley'a w pobliżu Ziemi, co następuje raz na 76 lat. Są dość "gęste". W roku 2017 mogliśmy zobaczyć nawet do 35 meteorów w ciągu godziny.

17 listopada – Leonidy
Leonidy to chyba najbardziej znany i najszybszy rój meteorów (ich prędkość może sięgać nawet 72 kilometrów na sekundę). Do obserwacji Leonidów najlepiej zasiąść około północy.

26 listopada – Lądowanie sondy InSight na Marsie
Na tą datę wyznaczono lądowanie sądy na Marsie. Mamy nadzieję, że rozpoczęta 5 maja misja zakończy się bezpiecznym lądowaniem sondy na powierzchni Marsa.

14 grudnia – Geminidy
Rój spadających gwiazd wywołany zostanie przez asteroidę Phaethon, która 14 grudnia zbliży się do naszej planety na odległość 10 milionów kilometrów. Geminidy, odrywające się od niej małe fragmenty, zapewnią niecodzienne widowisko. Są zazwyczaj dobrze widoczne na naszym niebie i można podziwiać je przez dwa dni.

21 grudnia – 50 rocznica startu Apollo 8
21 grudnia 1968 roku Frank Borman, James Lovell i William Anders wyruszyli z pierwszą misją, która wyniosła ludzi poza orbitę okołoziemską. Astronauci udowodnili, że podróż na Księżyc i z powrotem jest możliwa, dzięki czemu w 1969 roku członkowie misji Apollo 11 mogli postawić pierwsze kroki na Srebrnym Globie.

góra  strony...

Dorota Kuryło