tajemnice kosmosuzniknięcie chmury kosmicznego pyłu

Astronomowie z University of California, badający gwiazdy pod kątm obecności pierścieni pyłu, zaobserwowali niezwykłe zjawisko kosmiczne. Polegało ono na szybkim zniknięciu chmury kosmicznego pyłu w otoczeniu gwiazdy TYC 8241 265.
Po raz pierwszy wspomniany pierścien pyłu zarejestrowano na obrazie przesłanym przez satelitę IRAS (Infrared Astronomical Satelita, NASA) w 1983 roku. Odkrycie to nie wzbudziło nadmiernego zainteresowania, gdyż było jednym z wielu tego typu, a naukowcy zakładali, że chmura jest etapem normalnego procesu planetotwórczego i powstała w wyniku zderzeń formujących się ciał niebieskich, w tym nowo powstających planet. Jednak po 27 latach na zdjęciach zrobionych przez teleskop WISE (Wide-field Infrared Survey Exsplorer) chmury już nie było. Bardzo zaskoczyło to badaczy, gdyż chodziło o ilość kosmicznego pyłu, która mogłaby wypełnić znaczną część Układu Słonecznego. Jeszcze bardziej zaskoczyło tępo zniknięcia, duże jak na ludzką skalę czasu, a ogromne, przyjmując skalę kosmiczną. Wątpliwości co do zniknięcia rozwiały zdjęcia w podczerwieni, otrzymane 1 maja 2012 roku z teleskopu Gemini, które potwierdziły, ze co najmniej od dwóch i pół roku pył nie otacza gwiazdy.
Choć powstało już kilka hipotez, które opisują możliwy mechanizm zniknięcia pyłu, właściwie brak teorii, która jednoznacznie wyjaśniłaby, co mogło się stać.
Gwiazda TYC 8241 265 znajduje się w gwiazdozbiorze Centaura w odległości prawdopodobnie około 450 lat świetlnych od Ziemi.


Żródło: "ASTRONOMIA AMATORSKA", Nr 3, wrzesień 2012
góra  strony...

Dorota Kuryło