Łódź podwodną z czasów amerykańskiej wojny secesyjnej odnaleziono na wybrzeżu Panamy. Zdaniem odkrywcy, jednostka o nietypowej budowie prawdopodobnie była pierwowzorem słynnego "Nautilusa" - podwodnej jednostki z kart "20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi" Juliusza Verne - informuje serwis "The Guardian".

Łódź podwodną "Explorer", zbudowaną w okresie amerykańskiej wojny secesyjnej, odnalazł w trakcie ostatnich badań na wybrzeżu Panamy brytyjski poszukiwacz podwodnych zabytków i wraków. Zdaniem angielskich specjalistów publikacja o zwodowaniu tej jednostki 1864 r. mogła zainspirować Julisza Verne'a do stworzenia podobnego okrętu podwodnego w swojej powieści.

Wrak jednostki został odnaleziony na wybrzeżu panamskim przez ekipę Johna Blashford-Snella, emerytowanego pułkownika armii brytyjskiej, szefa firmy Scientific Exploration Society, zajmującej się poszukiwaniem wraków. Łódź spoczywała w płytkiej wodzie niedaleko brzegu, zaledwie 3 m pod powierzchnią wody.

John Blashford-Snell usłyszał o poszukiwanej łodzi blisko 20 lat temu. Jednak dopiero ostatnie badania przeprowadzone na wybrzeżu Panamy doprowadziły do odnalezienia i zidentyfikowania wraku.

Łódź posiada unikatową budowę, jak na czasy pierwszych kroków w konstrukcji jednostek podwodnych. Właz pozwalający na dostanie się do środka prowadzi do śluzy, która umożliwia opuszczanie łodzi w zanurzeniu. Zdaniem odkrywcy "Explorera" ta wyjątkowa cecha oraz unikalny, jak na połowę XIX w., wysmukły kształt kadłuba, zainspirowały francuskiego pisarza do stworzenia słynnego "Nautilusa".

"Expolorer" opuścił stocznię w 1864 r. ? sześć lat przed pierwszą publikacją powieści Verne'a.

Łódź została zaprojektowana i skonstruowana przez amerykańskiego wynalazcę Juliusa Kroehla. 10-metrowy kadłub wykonano z odlewanych elementów. Jednostka nie wzięła udziału w walkach wojny secesyjnej. Została porzucona u wybrzeży Panamy.(PAP)
góra  strony...

Dorota Kuryło