tajemnice kosmosuświat mikro i makro...Wciąż nie przestaje mnie zadziwiać i fascynować fakt, jaką drobiną jest człowiek - w każdym tego słowa znaczeniu. W zasadzie to mamy niebywałe szczęście, że (biorąc pod uwagę np. gabaryty) jesteśmy mniej więcej na środku skali. Dla przeciętnego człowieka jest to bez znaczenia. Jest zupełnie czymś naturalnym, jak sam proces oddychania, który towarzyszy nam przez całe życie, a mimo to mało kiedy zwracamy na niego uwagę, a już zupełnie epizodycznie się nad nim zastanawiamy.
Niemniej, dzięki potężnym umysłom wszech czasów i technologii jesteśmy w stanie choć na moment zajrzeć w świat mikro i makro, przewidywać i symulować przyszłość, ale również być naocznymi świadkami przeszłości, nawet tej sprzed tysięcy lat.
Kiedyś nasi przodkowie zadzierając głowy do góry i patrząc w bezchmurne niebo, widzieli jedynie garść świecących punktów, a wychowanie i wyobraźnia kazała im wierzyć, że jest to dom stwórcy, bacznie obserwującego wszelkie ich poczynania, a nawet kontrolującego myśli. Dziś rozwój nauki i techniki daje nam odpowiedzi na pytania, których nasi przodkowie nawet nie potrafiliby sformułować. Dziś patrząc w niebo, coraz większy odsetek ludzkości nie widzi Boga, tylko materialny, zbadalny wszechświat.
Wraz z możliwością penetracji kosmosu, poznawaniem niewidzialnego świata mikro, podstawowych zasad i procesów rządzących tymi światami wyłania się kilka płaszczyzn: czym jesteśmy i skąd pochodzimy, jak powstał świat, w jakim momencie się znajduje, dokąd zmierza, dokąd my zmierzamy i jaką mamy alternatywę, początek i koniec czasu. I nie zapominajmy o wątku moralno-filozoficznym, czyli o pytaniach o Boga - stwórcę. Podziwiając kosmiczne obiekty odległe np. o setki, lat świetlnych zdajemy sobie sprawę, że tak naprawdę patrzymy na coś, co być może dawno już nie istnieje. Pewne jest jedynie, że setki lat temu dany obiekt właśnie tak wyglądał To jak rozmowa z przeszłością, do której dane jest nam zajrzeć.
Ale, nim na dobre wkroczymy w zagadnienia kosmosu, czyli w świat makro, dla zrozumienia procesów zachodzących w nim, najpierw trzeba poznać świat mikro.
Każdemu z tych światów poświęciło się wiele życiorysów by je odkryć, poznać, zrozumieć. Jednocześnie żaden z nich nie został jeszcze poznany do końca. Pomimo, że wciąż w fazie eksperymentów jesteśmy technicznie ograniczeni, naukowcy jednak ciągle odnotowują postępy w swojej dziedzinie. W kolejnych odsłonach spróbujemy poznać choć część tajemnic od Bozonu Higgsa, przez początek czasu, teorię superstrun, aż po granice istnienia.góra  strony...

Dorota Kuryło