oczyszczanie powietrza ogrzewa ZiemięO ok. jeden stopień wzrośnie średnia temperatura na świecie do 2030 r. Stanie się tak za sprawą oczyszczania powietrza - wynika z zakończonych właśnie badań nad jakością powietrza. Jedną z 48 instytucji zaangażowanych w badania był Uniwersytet Warszawski.
czytaj dalejgłówne jednostki

geologiczne Europy


Europa położona jest w zachodniej części litosfery. Na obszarze kontynentu wyróżnia się sześć głównych jednostek tektonicznych o różnym rozwoju i budowie:


czytaj dalej
od Rodinii..Wszyscy doskonale wiedzą, iż nasza Ziemia, a konkretnie jej kontynenty nie zawsze wyglądały tak samo. Podstawowy wpływ na kształt i położenie kontynentów miały ruchy płyt litosfery. Nie wiadomo, jak wyglądała Ziemia w swoim początkowym stadium, a stosunkowo pewne informacje dotyczą okresu sprzed 1,2 - 1 mld lat.


czytaj dalej
prądy i wiryWszyscy doskonale wiemy, iż Ziemia jako żyjąca planeta ciągle zmiania swoje oblicze. Zachodzące wewnątrz planety reakcje są jednym z motorów napędzających ruch płyt tektonicznych, a co za tym idzie, zmieniających kształt i położenie kontynentów. To, co dzieje się z zewnętrzna powłoką naszej planety jesteśmy w stanie zaobserwować


czytaj dalej


góra  strony...

Dorota Kuryło