oczyszczanie powietrza ogrzewa ZiemięO ok. jeden stopień wzrośnie średnia temperatura na świecie do 2030 r. Stanie się tak za sprawą oczyszczania powietrza - wynika z zakończonych właśnie badań nad jakością powietrza. Jedną z 48 instytucji zaangażowanych w badania był Uniwersytet Warszawski.
czytaj dalejkambryjski

wybuch życia


Ziemia powstała ok. 4.5 mld lat temu w efekcie wielu zderzeń skalnych i lodowych brył, tworzących „kosmiczną zupę” wokół niedawno powstałego Słońca. Jeszcze długo po tym (nawet kilkaset miliardów lat) trwało bombardowanie młodej planety kosmicznym materiałem. Sporą część takich pocisków przyjął na siebie Księżyc, powstały z odłamka Ziemi wskutek jednej z kosmicznych kolizji. Ok. 4 mld lat temu powstały najstarsze znane ziemskie skały – Kanadyjskie gnejsy Acasta, następnie nieco młodsze skały w Grenlandii, Afryce Południowej i Australii, które w wyniku wielokrotnego przetapiania w kolejnych uściskach następujących cykli górotwórczych doznały silnego przeobrażenia. Jednak zarówno paleontolodzy jak i geolodzy potrafią wyczytać z nich informacje o pradawnym życiu.


czytaj dalejnajstarsza

woda świataWoda, odkryta w podziemnym basenie solankowym w Afryce Południowej, mogła pozostawać w izolacji nawet przez kilka milionów lat - uważają geolodzy, którzy zbadali złoże. Tak samo długo bez kontaktu z powierzchnią przeżyły znalezione w wodzie bakterie. Prehistoryczna woda znajduje się na głębokości około trzech kilometrów pod złotonośnymi górami Witwatersrand w RPA. O jej wieku ma świadczyć wykryty w niej szczególny izotop neonu. Wyniki swoich badań międzynarodowy zespół naukowców przedstawił w artykule, który wkrótce ukaże się w czasopiśmie "Chemical Geology". Według biorącej udział w badaniach prof. Barbary Sherwood Lollar z Uniwersytetu w Toronto, skład chemiczny wody znalezionej w szczelinach jest inny niż wód gruntowych w najbliższej okolicy.


czytaj dalej
prądy i wiryWszyscy doskonale wiemy, iż Ziemia jako żyjąca planeta ciągle zmiania swoje oblicze. Zachodzące wewnątrz planety reakcje są jednym z motorów napędzających ruch płyt tektonicznych, a co za tym idzie, zmieniających kształt i położenie kontynentów. To, co dzieje się z zewnętrzna powłoką naszej planety jesteśmy w stanie zaobserwować


czytaj dalej


góra  strony...

Dorota Kuryło